Arama

OP. DR. YASEMİN YILDIZ

yasemin yildiz

FACEBOOK

KİTAPLAR

ebeveyn mirasi

vajinismus mudurlu bedenler

VİDEOLAR

vajinismus tv programi showtv

vajinismus tv programi kanal a

vajinismus tv programi ender sarac

vajinismus

vajinismus tv programi gulben

vajinismus tv programi gulben 2

ZİYARETÇİLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün1241
mod_vvisit_counterDün389
mod_vvisit_counterBu Hafta2687
mod_vvisit_counterBu Ay8744
mod_vvisit_counterTüm2823436

Bugün: 14 Ara 2017

SİTEDE KİMLER VAR

Şu anda 109 ziyaretçi çevrimiçi

Vajinismus Tedavisinde Ev Ödevleri

Vajinismus Tedavisinde Ev Ödevleri

Vajinismus tedavisi için sürecinde  her çifte kendi sorunlarına yönelik olarak hazırlanan  evde birlikte gerçekleştirilen eşler arası uygulamalara, ev ödevleri denir. Ev ödevlerinin seçimini deneyimli bir cinsel terapist planlamalıdır.

Vajinismusun giderilmesiyle ilgili olarak tamamlayıcı bir eğilime sahip olan bir dizi özel uygulama ve yöntem mevcuttur.  Nefes egzersizleri, dokunma egzersizleri, parmak egzersizleri gibi.

Bu sayılan uygulamaların bazıları için eş desteği faydalı ve gerekli iken bazılarını kadın tek başına yapmalıdır.Ayrıca, ev ödevleri çiftin sorumluluk duygularını ve öz disiplinlerini geliştirmeleri için önemli fırsattır. Tutarlı bir şekilde ev ödevlerine vakit ayıran bir çift, yapmayanlara göre vajinismus (vaginismus) tedavisinde daha başarılı olurlar. Çift ev ödevlerini ı yaparak hedefe daha kolay ve hızlı ulaşır. Bir işe zamanında başlamak ve bitirmek, sorumluluk üstlenmek, kendine yeterli olmak ve kurallara  uymak, cinsel terapideki başarıyı pekiştirir. Ev ödevleri, vajinismuslu çiftin yardıma ihtiyacı olan alanları belirlemesine yardımcı olur, terapi ve ev arasında bir köprü oluşturur.

Ev ödevlerinde esas olarak kaçınılan davranışla yüzleştirmek hedeflenir. Cinsel terapi sürecinde danışanın korktuğu durumla yüzleşmesi ve korkusunun anlamsız olduğunun ona gösterilmesi gerekmektedir. Bir başka deyişle, vajinismustaki koşullu şartlanmanın oluşma mantığına uygun bir şekilde haz verici bir durumla, kaçınılan veya sıkıntı duyulan cinsel ilişkiden korkma davranışı eşleştirilerek, koşullu şartlanma tersine döndürülebilir.

Pratik uygulamada ağrı ve acı olacak kaygısıyla cinsel ilişkiden kaçan danışana davranış hedefi olarak, parmak egzersizleri hedeflenmişse kişi bu egzersizleri yapmaya zorlanır. Vajinasına kendi parmağını sokarak danışan bu duygusuyla yüzleşir. Terapi sürecinde çiftlerin bazı koşullara uymaları gerekir. Çünkü bu koşullara uyulmadığı takdirde tedaviden sonuç almak mümkün olmaz.

Doktora Soru Sor
Op. Dr. Yasemin Yıldız Yazan: Op. Dr. Yasemin Yıldız
Pazar, 11 Kasım 2012 18:36

Takip 3882.

Konuyu Oyla

(2 Oy)

İlginizi Çekebilecek Konular