Arama

OP. DR. YASEMİN YILDIZ

yasemin yildiz

FACEBOOK

KİTAPLAR

ebeveyn mirasi

vajinismus mudurlu bedenler

VİDEOLAR

vajinismus tv programi showtv

vajinismus tv programi kanal a

vajinismus tv programi ender sarac

vajinismus

vajinismus tv programi gulben

vajinismus tv programi gulben 2

ZİYARETÇİLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün461
mod_vvisit_counterDün364
mod_vvisit_counterBu Hafta3738
mod_vvisit_counterBu Ay14949
mod_vvisit_counterTüm2878702

Bugün: 23 Şub 2018

SİTEDE KİMLER VAR

Şu anda 22 ziyaretçi çevrimiçi

Dünyadaki en zor meslek: Anne ve Babalık

Dünyadaki en zor meslek: Anne ve Babalık

Dünyadaki en zor meslek annelik ve babalıktır, anne-baba okullarının kurulması bir ihtiyaçtır.

'Aslında dünyadaki en zor meslek annelik ve babalıktır. Çünkü anne-babanın sorumluluğu bir insan yetiştirmektir. Çocukluk travmalarının insanın gelecekteki yaşantısı üzerinde önemli rol oynar. ''Sağlıklı bir aile yaşantısı içersinde büyümeyen çocuklarda hem kendilerine hem de dünyaya karşı güvensizlik gelişiyor, bu ileride iş yaşantısından evlilik yaşantısına kadar birçok şeyi etkiliyor.

Çocuklar aile içinde birçok travmaya maruz kalabiliyorlar. Özellikle anne-baba tarafından koşullu sevilme, değer görmeme, ihmal edilme, sürekli yetersizliğin ve beceriksizliğin vurgulanması çocuğun özgüveninin ve özsaygısının gelişmesini engelliyor. Ayrıca aşağılanma, dayak, yakın akrabalar ya da tanıdık güvenilen biri tarafından tacize ya da tecavüze uğrama da oldukça yaygındır.

İnsanın kişiliğinin temellerinin 3 yaşına kadar atılır, "Çocukluk dönemi aslında insanın hayatındaki en önemli dönemdir, özellikle 3 yaşına kadar anne ve baba ile kurulan ilişki bireyin kişiliğinin oluşmasına büyük rol oynar. Birey kendisine, hayata, dünyaya, geleceğe ve çevresindeki insanlara karşı güvenli ya da güvensiz bir bakış açısı geliştirir ve bu tüm hayatını etkiler.

Bu nedenle özellikle 3 yaşına kadar olan dönemde, cinsel kimliğin oluştuğu 3-5 yaş arasındaki dönemde ve daha sonra da ergenlik döneminde çocuğun anne-baba ile kurduğu iletişim çok önemlidir. Eğer çocuk sağlıklı bir iletişimin olduğu, anne-babanın birbirine yakınlık ve sevgi gösterdiği ve sağlıklı rol modellerinin olduğu bir ortamda büyürse, ileride de çevresiyle daha olumlu ilişkiler kuracaktır. Bu nedenle aslında karı-kocalar anne-baba olma kararı aldıklarında bunun için eğitim almalılar, ülkemizde anne-baba okulları kurulmalıdır.’’

Doktora Soru Sor
Op. Dr. Yasemin Yıldız Yazan: Op. Dr. Yasemin Yıldız
Çarşamba, 25 Aralık 2013 13:07

Takip 3609.

Konuyu Oyla

(3 Oy)

İlginizi Çekebilecek Konular