Arama

OP. DR. YASEMİN YILDIZ

yasemin yildiz

FACEBOOK

KİTAPLAR

ebeveyn mirasi

vajinismus mudurlu bedenler

VİDEOLAR

vajinismus tv programi showtv

vajinismus tv programi kanal a

vajinismus tv programi ender sarac

vajinismus

vajinismus tv programi gulben

vajinismus tv programi gulben 2

ZİYARETÇİLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün542
mod_vvisit_counterDün1268
mod_vvisit_counterBu Hafta542
mod_vvisit_counterBu Ay10793
mod_vvisit_counterTüm2825485

Bugün: 17 Ara 2017

SİTEDE KİMLER VAR

Şu anda 83 ziyaretçi çevrimiçi

Vajinismus olan tek kişi ben miyim?

Vajinismus olan tek kişi ben miyim?

Vajinismusun yanlış anlaşılması utanç ve güvensizliği beraberinde getiriyor. Vajinismus kadında “bundan etkilenen tek kişi benim”, “doktorum bile beni anlamıyor”, “Ben garip… deforme… bozuk… ümitsiz… biriyim” düşüncelerini doğurabilir.

Eşiyle tam bir cinsellik yaşayamama, tampon gibi basit bir aleti bile yerleştirememe, vajinadan ilaç uygulayamama, jinekolojik muayene olamama veya doğal yoldan çocuk sahibi olamama sebebiyle kadında “vücudum bana ihanet ediyor” düşüncesi yerleşebilir. Bu durumdan muzdarip bazı kadınlar “partnerimi yeteri kadar sevmediğimden bunlar başıma geliyor” diye bazıları ise “kızlık zarım açılmadığı için bunlar başıma geliyor” diye düşünebilirler.

Her gün, tüm dünya da ve ülkemizde daha fazla kadın vajinismus sorunuyla karşılaşıyor. Ancak vajinismus konusunda kafaların karışık olması ve tedavi seçeneklerinin azlığı çiftlerin kendilerini umutsuz ve çaresiz hissetmelerine sebep olabiliyor. Samsun’da yeni evlenen bir çiftin vajinismus sorunu nedeniyle ilk gece ilişkiye girememesi ve eşinin “bu gece olmazsa yarın gece olur” demesi üzerine korkusu artan kadının mutfaktan aldığı bıçağı eşinin sırtına saplamaya çalışması bir dramdır.

“Benim vajinismus sorunum var, bu ortaya çıkacak diye tedirgin olup bıçakladım” demesini aşağılanma, umutsuzluk ve çaresizlik içinde yapılan bir olay olarak değerlendirebiliriz. Her gün, cinsel tedavi kliniklerinde birçok kadın bu hastalığın üstesinden gelerek normal sağlıklı yaşamlarına devam edebiliyor.

Diğer bir deyişle: Evet, Çözüm Var! Vajinismus kader değildir.

Vajinismusun %100 tedavisi vardır.

Doktora Soru Sor
Op. Dr. Yasemin Yıldız Yazan: Op. Dr. Yasemin Yıldız
Cumartesi, 10 Kasım 2012 15:51

Takip 3757.

Konuyu Oyla

(0 Oy)

İlginizi Çekebilecek Konular