Arama

OP. DR. YASEMİN YILDIZ

yasemin yildiz

FACEBOOK

KİTAPLAR

ebeveyn mirasi

vajinismus mudurlu bedenler

VİDEOLAR

vajinismus tv programi showtv

vajinismus tv programi kanal a

vajinismus tv programi ender sarac

vajinismus

vajinismus tv programi gulben

vajinismus tv programi gulben 2

ZİYARETÇİLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün505
mod_vvisit_counterDün862
mod_vvisit_counterBu Hafta7783
mod_vvisit_counterBu Ay19195
mod_vvisit_counterTüm2902187

Bugün: 18 Mar 2018

SİTEDE KİMLER VAR

Şu anda 86 ziyaretçi çevrimiçi

Vajinismus, Suçluluk ve Utanç…

Vajinismus, Suçluluk ve Utanç…

Kuşkusuz her kültürün kendi değer yargılarına bağlı olarak cinsellikle ilgili farklı görüşleri vardır. Kişi içinde yetiştiği ortamın görüşlerini küçük yaşlardan itibaren direk ya da dolaylı yollardan öğrenir. Örneğin bazı evlerde cinsellikten hiç bahsedilmez, hatta gazete ya da televizyonda bu konudaki haberler bile hemen sayfa ya da kanal değiştirilerek engellenir.

Bizim  evlerimizde  cinsellik içeren konular ya da cinsellik içermese bile kız-erkek ilişkileri ile ilgili konular ayıplanarak veya olumsuz imalarla dile getirilir. Ve bizim kültürümüzde  evde anne-baba asla çocuklarının yanında birbirinin elini tutmaz, yan yana sarılarak oturmaz, birbirini öpmez.

Vajinismus hastalığında kadınlar aslında temelde bir suçluluk ve utanç kıskacı içindedirler. Bu kadınlar için cinsel ilişkiye girmek, anne- babasına ihanet etmek, artık onların saf ve masum kızları olmamak anlamına geldiğinden utanca neden olmaktadır. Diğer yandan,vajinismus durumu eşi tarafından yargılanmasına yol açtığından, eşine karşı görevini yerine getirememe düşüncesi ile  suçluluk yaratmaktadır. Dolayısıyla vajinismus hastası kadın, utanç-suçluluk bağı içinde bocalar.

Cinsellikten utanma çoğu kez bedenden utanma ile birlikte gider. Bu nedenle dokunulmaktan ve dokunmaktan çok rahatsız olurlar, dokunma ve bedensel teması iğrenç ve aşağılayıcı bulurlar. Bazı vajinismuslu kadınlar bedensel teması aşırı bir tehlike tehditi olarak algılayıp,aşırı öfkeli tutumlar sergileyebilirler. Bunun sonucu olarak eşler arasındaki dengeler bozulmaya başlar.İlişkilerinde sıkıntılar arttıkça tamamen içlerine kapanır, küserler ve depresif bir ruh haline bürünürler. Utanç ve suçluluk çatışmasında; bizim toplumuzda cinsellik genellikle kraliçe arılarda ki gibi sadece üreme amaçlı algılandığından çocuk doğuramamanın baskısı ile suçluluk giderek güçlenir. Vajinismus tedavisinde şu ana kadar karşılaştığım hastalarım hep yoğun bir cinsellikten utanma  bir yandan da  görevlerini  yerine getirememenin yarattığı  utanma, eziklik hislerinden kaynaklanan çatışmalar içinde başvurmuşlardır. Ankarada vajinismus tedavisi...

Anne - babalarımızın  bizlere cinselliğin suçlanılacak, utanılacak bir yaşantı değil, aksine kişileri birbirine yaklaştıran, paylaşımı arttıran, ilişkileri zenginleştiren ve sadece üreme amaçlı değil duygu ve hazzın da önemli olduğunu anlatmaya başladıkları gün vajinismus konusunda toplum olarak çok yol almış olacağımız ve bu suçluluk - utanç kısır döngüsünden kurtulabileceğimiz düşüncesindeyim.

Sevgilerimle...

Doktora Soru Sor
Op. Dr. Yasemin Yıldız Yazan: Op. Dr. Yasemin Yıldız
Salı, 25 Ekim 2011 20:20

Takip 4030.

Konuyu Oyla

(0 Oy)

İlginizi Çekebilecek Konular