Arama

OP. DR. YASEMİN YILDIZ

yasemin yildiz

FACEBOOK

KİTAPLAR

ebeveyn mirasi

vajinismus mudurlu bedenler

VİDEOLAR

vajinismus tv programi showtv

vajinismus tv programi kanal a

vajinismus tv programi ender sarac

vajinismus

vajinismus tv programi gulben

vajinismus tv programi gulben 2

ZİYARETÇİLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün830
mod_vvisit_counterDün862
mod_vvisit_counterBu Hafta8108
mod_vvisit_counterBu Ay19520
mod_vvisit_counterTüm2902512

Bugün: 18 Mar 2018

SİTEDE KİMLER VAR

Şu anda 181 ziyaretçi çevrimiçi

Vajinismus Ve Cinsel Mitler

Vajinismus Ve Cinsel Mitler

Mit kelimesinin sözlük karşılığı; efsane, ağızdan ağıza, kulaktan kulağa dolaşarak yayılan, çoğu zaman kaynağı gerçek olmayan kavramlardır.

İnsel mitler denildiğinde kastedilen, kişilerin cinsel konularda doğru olduğunu düşündükleri, çoğu zaman abartılı, bilimsel değeri olmayan inanışlardır. Bireyin inanç ve düşüncesinde oluşmuş yanlış  kavramlar karşımıza vajinismus olarak çıkmaktadır. Bu inanışlar özellikle cinsellikle ilgili espriler, fıkralar,günlük basın ve pornografik yayınlarla oluşur. Birçok insanın cinsel eğitimi yetersizdir ya da yoktur.

Cinsellikle ilgili bilgi eksikliği ve cinsel olan herhangi bir şeye olan duyarlılık kişileri değişik kaynaklardan, özellikle basın-yayın organlarından ve aynı derecede bilgisiz yaşıtlarından gelen mesajlara duyarlı kılar. Vajinismus sorunu ile başvuran hastalarımızın tedavilerinde bu mitlerin gerçeklerle yer değiştirilmesi vajinismus tedavisinin odak noktasını oluşturmaktadır. Vajinismus hastalarında karşılaştığımız en yaygın mitler; kızlık zarının delinip geçilmesine dair yaşanacak acı ve kanamalar, penis büyük vajina küçük buraya nasıl girecek? Kilitlenme korkuları, çok canım yanacak, parçalanacağım şeklinde düşüncelerdir. Birde benim mesleki tecrübelerime dayanarak söyleyebileceğim en sık yaşanan kaygı ve korkulardan biri de ‘ya kız çıkmazsam, ya kanama olmazsa, bakire olmadığımı düşünürse’  bizim toplumumuzda önemli mitlerden biridir.

Çünkü yıllarca ilk gece kanaması olmadığı için baba evine gönderilen, rezil olan, hatta öldürülen kadınların hikayelerini dinledik, televizyonda haberlerde, Türk filmlerinde bunları izledik. Üstelik bu izlediklerimizde sonradan bu kızların bakire olduğu anlaşılıyordu. Bunu başına gelme ihtimali, daha önce hiç cinsel deneyimi olmamasına rağmen, her genç kızın içinde evleneceği güne kadar çığ gibi büyür ve belki vajinismus olmak bu tehlikeden bizi otomatik olarak uzak tutan, can güvenliğimizi sağlayan  bir savunma mekanizmasına dönüşerek bize kazanç sağlar.

Doktora Soru Sor
Op. Dr. Yasemin Yıldız Yazan: Op. Dr. Yasemin Yıldız
Salı, 25 Ekim 2011 20:17

Takip 4180.

Konuyu Oyla

(0 Oy)

Etiketler:

İlginizi Çekebilecek Konular