Arama

OP. DR. YASEMİN YILDIZ

yasemin yildiz

FACEBOOK

KİTAPLAR

ebeveyn mirasi

vajinismus mudurlu bedenler

VİDEOLAR

vajinismus tv programi showtv

vajinismus tv programi kanal a

vajinismus tv programi ender sarac

vajinismus

vajinismus tv programi gulben

vajinismus tv programi gulben 2

ZİYARETÇİLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün255
mod_vvisit_counterDün1130
mod_vvisit_counterBu Hafta1385
mod_vvisit_counterBu Ay13067
mod_vvisit_counterTüm2876820

Bugün: 20 Şub 2018

SİTEDE KİMLER VAR

Şu anda 59 ziyaretçi çevrimiçi

Kızlık Zarı ve Anatomisi

Kızlık Zarı ve Anatomisi

Kızlık zarı yani Latince ismi ile hymen; anne karnında gelişimin ilk üç ayında üretra ve vajinanın birbirinden ayrılarak oluşması sırasında meydana gelen bir kalıntıdır. Kızlık zarı cinsel aktivite ve doğumla değişik görünümlere bürünür. Genellikle ergenlik döneminde, hormonların üretiminden dolayı incelir ve esnek hale gelir. Bazı kadınlar kızlık zarına temas olmadan tampon kullanabilir veya cinsel ilişkiye girebilirler.

 

kizlik zariBunun nedeni kızlık zarının çok esnek olmasıdır. Normal olarak, cinsel ilişki sırasında vajina girişi genişler. İlk cinsel ilişki sırasında; vajina kaygan ve vajinismus kasılmaları yok ise; kızlık zarında ağrı, acı ve kanama olmaz sadece esneme olur. Çünkü kızlık zarı delinmez, kanamaz, yırtılmaz ve patlamaz. Açılma durumunda zarın parçalarının vajina girişinin iki yanında kalması çok rastlanan bir durumdur.

Fakat vajinismus nedeniyle kadın kendini kasarsa ağrı, acı olabilir. Zorlanmaya ve tahrişe bağlı hafif lekelenme tarzında kanama olabilir. Ancak bu durumda da oluşan ağrı ve acı dayanılmaz değildir. En  sık rastlanan kızlık zarı tipi  halka veya yuvarlak şekilde olup vajina girişini çepeçevre saran anatomik görünümde olandır. Doğum sırasında kızlık zarının kalıntıları iyice silikleşir. Sadece vajina girişinde zar artıkları (karinkül) kalır.

Bugün bekâretle eş anlamlı gibi gördüğümüz kızlık zarı (himen - hymen) aslında 16.yüzyıla kadar bilinmiyordu bile. Günümüze kalan eski yazılarda bakirelere gönderme yapılmasına karşın hiçbirinde himenden söz edilmez. Anatomik kızlık zarının hikâyesi 3. yüzyılda Roma da doktorluk yapan Yunan Soranus ile başlar. Soranus himeni bir bütün halinde tek bir parça olarak resimlemiştir.

11. yüzyıl başlarında İbn-i Sina kitabında uterusun anatomik yapısını anlattığı bölümün sonunda bakire bir kızın rahminin ağzında damarlardan oluşmuş zarlar olduğunu söylemiştir. İddiasına göre bunlar ilk ilişkide patlar ve kan da dışarı akar. 1544 yılının başlarında İtalya’nın Pisa şehrinde yaşayan anatomi uzmanı Vesalius ilk kez kadın kadavralarda inceleme yaparak himeni tanımlamıştır. Fakat ilginç olarak hiç bir çizim yapmamış ve ayrıntılarına girmemiştir.

Doktora Soru Sor
Op. Dr. Yasemin Yıldız Yazan: Op. Dr. Yasemin Yıldız
Pazar, 11 Kasım 2012 18:45

Takip 7381.

Konuyu Oyla

(5 Oy)

İlginizi Çekebilecek Konular