Arama

OP. DR. YASEMİN YILDIZ

yasemin yildiz

FACEBOOK

KİTAPLAR

ebeveyn mirasi

vajinismus mudurlu bedenler

VİDEOLAR

vajinismus tv programi showtv

vajinismus tv programi kanal a

vajinismus tv programi ender sarac

vajinismus

vajinismus tv programi gulben

vajinismus tv programi gulben 2

ZİYARETÇİLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün199
mod_vvisit_counterDün1130
mod_vvisit_counterBu Hafta1329
mod_vvisit_counterBu Ay13011
mod_vvisit_counterTüm2876764

Bugün: 20 Şub 2018

SİTEDE KİMLER VAR

Şu anda 3 ziyaretçi çevrimiçi

Vajinismus hakkında detaylı bilgi

Vajinismus hakkında detaylı bilgi

Kadınların kabusu olan vajinismus sadece fiziksel bir sorun değil, cinsel ilişkiye girememe nedeniyle kaygı, saplantı ve kötümserliği de içinde barındırdığı psikolojik bir problemdir. Vajinismus, kadının cinsel ilişkiye girmek (penetrasyon yaşamak) istemesine rağmen, bilinçdışı kontrol edemediği kasılmalar sonucu ilişkiyi gerçekleştirememesi durumudur. Bu istemsiz kasılmalar, vajina çevresindeki “aşk kasları” adını verdiğimiz pelvik taban kaslarının gerginliğinden kaynaklanmaktadır. Kadın, bu kasılmaları doğrudan kontrol edemez. Hatta bu kasların cinsel ilişkiyi kısıtladığının ya da vajinanın daralmasına neden olduğunun farkında bile olamayabilir.

Böyle bir durumda, bilinmesi gereken en önemli şey, cinsel ilişki sırasında bacakların kapanması ve kasılmalar belki de eşini itme davranışlarının  kadının tamamen iradesi dışında geliştiğidir. Çünkü vajinismusta, başta vajina etrafı olmak üzere tüm vücutta bir kasılma, endişe, korku, titreme, tiksinme ve panik hali olur. Vajinismuslu kadınlar bacaklarını açılmalarını engelleyecek boyutlarda sıkıca kapatır ve elleriyle eşini iter.

Kızlık zarlarının çok kalın ya da vajinalarının çok dar olduğunu düşünebilen bu kadınlar oluşan acı beklentisi sonucunda kendilerini savunma ve koruma çabası içine girerler. İşte buna vajinismus denir. Eğer birleşme korkutucu, tehlikeli, rahatsızlık verici olarak algılanırsa vücut yüksek sesle “GİRiŞ YASAK!” uyarısı verir Bir erteleme ve kaçınma durumu olan vajinismus, ülkemizde cinsel hayatı aktif olan her evli on kadından birinde görülür. Ankara

Vajinismus stres ve korku sonucu oluşan bir korunma refleksidir. Strese yol açan ise penis-vajina ilişkisi veya hayalidir. “Ya acırsa!” korkusuyla istemsiz bir şekilde yani kadının kontrolü dışında ortaya çıkan vajinismus kasılmaları, cinsel ilişkinin gerçekleşmesine izin vermemek için bilinçdışından köken alan vajinal bir refleks olduğu kadar ilkel ve bedensel bir korku refleksidir.

Vajinismuslu kadınlar her  cinsel ilişki denemelerinde ; vajina girişini bir duvar gibi hissedebilirler. Bu nedenle “orada bir duvar var”, “penis sanki bir duvara çarpıyor gibi”  ifadeleri sık kullanırlar. Ayrıca vajinismusu olan kadınlar,  her deneme yaşadıklarında hissettikleri ağrı ve duyguları yırtılma, delinme, parçalanma, yanma ya da sızlama şeklinde tarif ederler.

Doktora Soru Sor
Op. Dr. Yasemin Yıldız Yazan: Op. Dr. Yasemin Yıldız
Pazar, 04 Kasım 2012 15:07

Takip 2021.

Konuyu Oyla

(1 Oy)

İlginizi Çekebilecek Konular