Arama

OP. DR. YASEMİN YILDIZ

yasemin yildiz

FACEBOOK

KİTAPLAR

ebeveyn mirasi

vajinismus mudurlu bedenler

VİDEOLAR

vajinismus tv programi showtv

vajinismus tv programi kanal a

vajinismus tv programi ender sarac

vajinismus

vajinismus tv programi gulben

vajinismus tv programi gulben 2

ZİYARETÇİLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün167
mod_vvisit_counterDün862
mod_vvisit_counterBu Hafta7445
mod_vvisit_counterBu Ay18857
mod_vvisit_counterTüm2901849

Bugün: 18 Mar 2018

SİTEDE KİMLER VAR

Şu anda 64 ziyaretçi çevrimiçi

Vajinismus hastalığının evreleri

Vajinismus hastalığının evreleri

Vajinismus her kadında aynı tabloda görülmez, vajinismus şu şekilde evrelenebilir;

Evre 1 Vajinismus

Cinsel yakınlaşmalarda pelvik bölgede  istemsiz kasılmalar vardır. Kadın jinekolojik muayene olur ve muayene sırasında rahattır. Geçmişte yaşanmış cinsel bir travma yoktur. Danışan rahatlıkla parmağıyla vajina girişini ve vajina içini kontrol edebilir, ancak sınırlı penis girişi deneyimini yaşamasına rağmen cinsel ilişki sırasında eşini iter ve kasılma yaşar.

Evre 2 Vajinismus

Cinsel yakınlaşmalarda aşk kaslarında istemsiz kasılmalar vardır. Bu kasılma cinsel etkinlik sona erdirildiğinde veya danışan sakinleşince hemen geçer. Danışan jinekolojik muayene olur, ancak muayene sırasında rahat değildir. Kasılmaları devam eder. Geçmişte yaşanmış cinsel bir travma yoktur. Danışan parmağıyla vajina dış kısımlarını kontrol edebilir, ancak vajina içini kontrol edemez, eşinin parmağına izin vermez. Sınırlı penis girişi deneyimini yaşamasına rağmen cinsel ilişki sırasında bir bahane bularak cinsel ilişkiden kaçar.

Evre 3 Vajinismus

Cinsel yakınlaşmalarda aşk kaslarında istemsiz kasılmalar vardır. Bu kasılma cinsel etkinlik sona erdirildiğinde veya danışan sakinleşince hemen geçmez. Kadın jinekolojik muayene olur, ancak muayene sırasında hiç rahat değildir. Kalçasında jinekolojik muayene sırasında herhangi bir dokunma ile kasılmalar artarak devam eder. Genital bölgesine sadece kendi dokunabilir. Kendi parmağıyla vajina girişini ve vajina için kontrol edemez. Sınırlı penis girişi deneyimini yaşamamıştır, cinsel ilişki sırasında eşini iter, cinsel ilişkiden kaçar ve kasılma yaşar.

Evre 4 Vajinismus

Cinsel yakınlaşmalarda aşk kaslarında ve sırtta yoğun bir şekilde istemsiz kasılmalar, endişe, korku, kalçada ve bacaklarda kapanma hareketi, cinsel ilişkiye direnç ve geri çekilme vardır. Bu kasılmalar cinsel etkinlik sona erdirilse de veya danışan sakinleşse de bir süre daha devam eder. Kadın jinekolojik muayene olamaz ya da çok zor bir şekilde yapılır. Muayene sırasında hiç rahat değildir. Kalçasında jinekolojik muayene sırasındaki herhangi bir dokunma ile kasılmalar artarak devam eder. Kendine dokunabilir fakat sadece dış kısımlara,  parmağıyla vajina girişini ve vajina için kontrol edemez. Eşine dıştan dahi dokundurmaz. Sınırlı penis girişi deneyimini yaşamamıştır, cinsel ilişki sırasında eşini iter ve kasılma yaşar.

Evre 5 Vajinismus

Cinsel yakınlaşmalarda başta aşk kasları ve sırt kasları olmak üzere tüm vücutta yoğun bir şekilde istemsiz kasılmalar, endişe, yoğun bir korku, tiksinme ve panik hali olur, kalçada ve bacaklarda kapanma hareketi, cinsel ilişkiye direnç ve geri çekilme vardır. Bu kasılmalar cinsel etkinlik sona erdirilse de veya danışan sakinleşse de bir süre daha devam eder. Jinekolojik muayeneyi olamaz, muayeneyi reddeder. Genital bölgesine hiç dokunamaz, parmağıyla vajina girişini ve vajina için kontrol edemez. Sınırlı penis girişi deneyimini yaşamamıştır, cinsel ilişki sırasında eşini elleriyle iter ve kasılma yaşar. Evre 5 vajinismus hastalarında genellikle şu durumlarda eşlik eder;

 

  • Kendi genital bölgesine bakamama
  • Kendi genital bölgesine dokunamama (temizlik amaçlı da olsa)
  • Genital bölgeyi yok sayma ya da vücudundan ayrı görme
Doktora Soru Sor
Op. Dr. Yasemin Yıldız Yazan: Op. Dr. Yasemin Yıldız
Pazar, 04 Kasım 2012 16:06

Takip 2853.

Konuyu Oyla

(0 Oy)

İlginizi Çekebilecek Konular