Arama

OP. DR. YASEMİN YILDIZ

yasemin yildiz

FACEBOOK

KİTAPLAR

ebeveyn mirasi

vajinismus mudurlu bedenler

VİDEOLAR

vajinismus tv programi showtv

vajinismus tv programi kanal a

vajinismus tv programi ender sarac

vajinismus

vajinismus tv programi gulben

vajinismus tv programi gulben 2

ZİYARETÇİLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün833
mod_vvisit_counterDün862
mod_vvisit_counterBu Hafta8111
mod_vvisit_counterBu Ay19523
mod_vvisit_counterTüm2902515

Bugün: 18 Mar 2018

SİTEDE KİMLER VAR

Şu anda 181 ziyaretçi çevrimiçi

Vajinismus ve ilk gece korkusu...

Vajinismus ve ilk gece korkusu...

Vajinismus sorunu ilk gece ortaya çıkar. Bu nedenle vajinismusa; "ilk gece korkusu" da denir. İlk gece korkusu, gerdek gecesi korkusu veya ilk ilişki korkusu, sadece ülkemizde değil, cinselliğin nispeten kısıtlı yaşandığı geri kalmış tüm toplumlarda ortak olan bir sıkıntıdır. Zaten bizim ülkemizde gelin ve damat olmak en büyük gerginliktir. Düşünsenize düğün günü herkes size bakıyor.

 

Herkesin gözü üzerinizde ve herkes düğümün bitiminde ne yapacağınızı biliyor. Herkesin bildiği bir şeyden yeni evli bir çift korkmaya başlar. İlk gece,  gerginlik ve baskıdan dolayı vajinismus ile karşılaşan yeni evli çift,  doktora gitmekten çekinir ve sorunun geçici olduğunu ve daha sonraki günlerde kendiliğinden çözüleceğini düşünür.

Sorunun zamanla geçmediğini gördükçe kadınlığında bir sorun olduğu düşüncesi, üzüntü, sıkıntı, gerginlik, her şeyin daha kötüye gideceği korkusu ve ardından suçluluk duygusu ortaya çıkabilir. Çiftin hayatını cehenneme çeviren bir erteleme ve kaçınma durumu başlar.

Kulaktan dolma bilgilerle ilk gece yatağa giren çiftleri vajinismusun yanında çok büyük tehlikeler beklemektedir: Ömür boyu orgazm olamama, cinsel isteksizlik, ağrılı cinsel ilişki, erken boşalma, iktidarsızlık gibi. Cinsel eğitimin daha çok sokaktan ve çevremizden arkadaş sohbetlerinden alındığını düşünürsek, bizim ülkemizde insan vücudunu tanıtmak ve  hangi dokunuşların sağlıklı hangilerinin tehlikeli olduğunu çocuklara öğretmek, fikir vermek için her geçen gün zorunluluğu tartışılmaz bir hal alan cinsel eğitimin şart olduğunun altının çizilmesi doğru olacaktır.

Bu açıdan bakıldığında, evlenecek kızın "İlk gece acı çekeceksin!"  "ilk gece çok kanama olacak" diye korkutulması vajinismus nedeni olduğu gibi, diğer cinsel sorunlarının tamamına yakınının bilgisizlik veya yanlış bilgiden kaynaklandığını da söyleyebiliriz. Ayrıca bazı bölgelerde hala süren kanlı çarşaf gösterme geleneği ilk gece çiftte büyük bir baskı oluşturmakta ve eğer çarşaf gösterilmezse kadının bakire olmadığı veya erkeğin iktidarsız olduğu anlamı çıkarılmaktadır. Bu yüzden kollarını, bacaklarını kesip kanlı çarşaf gösteren çiftlerin sayısı hiç de az değildir. Yani ilk gece korkusu her iki cinste de yaşanmaktadır.

Ancak kadınlarda görülme sıklığı çok daha fazladır. Ve vajinismusun en önemli nedenlerinden biridir.

Ayrıca düğün ve evlilik telaşı ile cinsel ilişki isteği azalabilir ve bu nedenle korkular daha fazla ön plana çıkabilir.

Sık sık ilk cinsel birleşmede değişik düzeylerde acı ve rahatsızlık hissi yaşandığına ilişkin abartılı hikayeler duyulur. İnsanlar ne ile karşılaşacaklarını bilmedikleri için bilinmeyenden korkarlar.Yeni evli bir çift düğünden sonra 10 gün geçmesine rağmen ilişkiye girememişse vajinismus için bir cinsel terapiste başvurmalıdır.

Doktora Soru Sor
Op. Dr. Yasemin Yıldız Yazan: Op. Dr. Yasemin Yıldız
Salı, 25 Ekim 2011 20:30

Takip 6218.

Konuyu Oyla

(3 Oy)

İlginizi Çekebilecek Konular