Arama

OP. DR. YASEMİN YILDIZ

yasemin yildiz

FACEBOOK

KİTAPLAR

ebeveyn mirasi

vajinismus mudurlu bedenler

VİDEOLAR

vajinismus tv programi showtv

vajinismus tv programi kanal a

vajinismus tv programi ender sarac

vajinismus

vajinismus tv programi gulben

vajinismus tv programi gulben 2

ZİYARETÇİLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün173
mod_vvisit_counterDün862
mod_vvisit_counterBu Hafta7451
mod_vvisit_counterBu Ay18863
mod_vvisit_counterTüm2901855

Bugün: 18 Mar 2018

SİTEDE KİMLER VAR

Şu anda 70 ziyaretçi çevrimiçi

Vajinismus muayenesi nasıl olmalıdır?

Vajinismus muayenesi nasıl olmalıdır?

Eğer hasta daha önce cinsel olarak aktif değilse, jinekolojik muayene de, bir ilk olacaktır. Bu muayeneler rahatsızlık verici olabilir. Buna karşın bu tür muayeneler kadın sağlığı ve vajinismus tanısı için diğer durumları görmek açısından yararlı olacaktır. Aslında jinekolojik muayene kısa sürer ve ciddi bir rahatsızlık durumu yaratmaz. Bazı vajinismus hastaları bu muayeneleri rahatsızlık ve kaygı verici bulurken bazıları bulmaz.

Daha önce tamamlanamamış bir vajinal muayene geçmişi olan hastalara çok zorlayıcı olmadan sadece tanı koyma amaçlı yüzeyel bir muayene yeterli olacaktır.. Ayrıca hasta muayene öncesi, vajinismustan şüphelendiğini söylerse, doktor da bu konuda anlayışlı ve nazik olmalıdır.

Bir kadının jinekolojik muayeneyi tolere edememesi, cinsel ilişki denemeleri sırasındakine benzer bacaklarını kapatma hekimin elini tutarak geri itmesi, kendini masadan kaldırma refleksi içinde davranışları vajinismus tanısı koydurur. Eğer muayene tamamlanamazsa doktor bu durumu tanısı için kullanır.

Fakat pelvik muayenenin bir şekilde tamamlanmış olması kişinin vajinismus olmadığı anlamına gelmez. Çünkü sadece penis girişine karşı bir kasılma geliştirmiş birçok kadın bulunmaktadır.

Eğer doktor hastanın rahatsızlığını dikkate almıyorsa, yeterince saygı duymadığı hissi uyandırıyorsa; başka bir doktora başvurulmalıdır.

Tıp fakültelerinde ve Kadın doğum asistanlığı eğitimleri sırasında vajinismus bir ders konusu değildir. Tıp kitaplarında ya da kadın doğum kitaplarında vajinismus diye bir konu anlatılmaz. Bu yüzden bu konuda bilgisi ve deneyimi olmayan bir doktorla karşılaştıysanız beklenmedik  bazı durumlar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden cinsel ilişki sırasında ya da jinekolojik muayene esnasında sorununuz hakkında doktora mutlaka bilgi veriniz.

Vajinismus Ankara ...

Doktora Soru Sor
Op. Dr. Yasemin Yıldız Yazan: Op. Dr. Yasemin Yıldız
Pazar, 04 Kasım 2012 18:21

Takip 3259.

Konuyu Oyla

(1 Oy)

İlginizi Çekebilecek Konular