Arama

OP. DR. YASEMİN YILDIZ

yasemin yildiz

FACEBOOK

KİTAPLAR

ebeveyn mirasi

vajinismus mudurlu bedenler

VİDEOLAR

vajinismus tv programi showtv

vajinismus tv programi kanal a

vajinismus tv programi ender sarac

vajinismus

vajinismus tv programi gulben

vajinismus tv programi gulben 2

ZİYARETÇİLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün573
mod_vvisit_counterDün862
mod_vvisit_counterBu Hafta7851
mod_vvisit_counterBu Ay19263
mod_vvisit_counterTüm2902255

Bugün: 18 Mar 2018

SİTEDE KİMLER VAR

Şu anda 56 ziyaretçi çevrimiçi

Ağrılı cinsel birleşmenin psikofizyolojik sebepleri nelerdir?

Ağrılı cinsel birleşmenin psikofizyolojik sebepleri nelerdir?

Lohusalık dönemi kadının hem hormonal hem de biyolojik olarak kendini gebelik öncesi döneme dönüş için hazırladığı bir süreçtir; sezaryen yada epizyotomi kesisinin iyileşme süreci, değişen gün içi programlamalara uyum sağlanması. Birçok kadın için bu dönem mutluluk içinde geçen bir iyileşme dönemidir.

Ancak bazı durumlarda aşağıda yaşadıklarını anlatan 29 yaşında ilk doğumunu yapan bir anneninki gibi travmatik olabilir: Zorlu bir doğumum olmuştu. Bebek bir hafta kadar yoğun bakım ünitesinde kaldı. Benim ise doğum sırasında leğen kemiğimde ayrılma olmuştu.

Destek bandı kullanarak yürümeden önce günlerce tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kaldım. Şimdi, doğumumdan yaklaşık bir yıl sonra bebeğim ve ben tamamıyla iyileştik. Ancak kasığımda ağrı olacak korkusuyla halen ilişkiye giremiyorum. Bu sebeple özgürlüğüme ve bağımsızlığıma da elveda demek zorunda kaldım.

İlişkide yaşanan sorunlar, güç kavgaları, partnere karşı şiddet, başka partner tercihi, zayıf iletişim ve stres sebebiyle ilişki sırasında ağrı hissedilmesi...

Disparoni etkilenen kadınlar için büyük bir çatışma ve endişe sebebi olabilir. Kadın üzerinde strese ve kişiler arası ilişkilerde zorluğa yol açar. Birleşme mümkün olabilse de eşlik eden ağrı sebebiyle cinsellik hakkında oluşan negatif düşünce cinsel fonksiyonlarda ve cinsel tatminde azalmaya yola açar. Cinsel ilişki sırasında ağrı genelde fiziksel ve duygusal tatminsizliğe sebep olur. Malesef birçok kadın bu ağrı ile yaşamayı kabullenerek kendilerini ilişkinin temel taşı olan sağlıklı bir yakınlaşmadan uzaklaştırırlar.


İlginizi Çekebilecek Konular