Arama

OP. DR. YASEMİN YILDIZ

yasemin yildiz

FACEBOOK

KİTAPLAR

ebeveyn mirasi

vajinismus mudurlu bedenler

VİDEOLAR

vajinismus tv programi showtv

vajinismus tv programi kanal a

vajinismus tv programi ender sarac

vajinismus

vajinismus tv programi gulben

vajinismus tv programi gulben 2

ZİYARETÇİLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün642
mod_vvisit_counterDün1268
mod_vvisit_counterBu Hafta642
mod_vvisit_counterBu Ay10893
mod_vvisit_counterTüm2825585

Bugün: 17 Ara 2017

SİTEDE KİMLER VAR

Şu anda 147 ziyaretçi çevrimiçi

Kimlerde vajinismus daha sık görülür?

Kimlerde vajinismus daha sık görülür?

Vajinismus (Vaginismus) ülkemizde hemen hemen her kesimden kadını etkileyen bir sağlık sorunudur. Vajinismus Ankara web sitemizde de ayrıntılı belirttiğimiz gibi hastaların  çoğunun eğitim düzeyinin yüksek olduğu görülmüştür. Hastalarımızın yarıdan fazlasının üniversite mezunu olduğu gözlerden kaçmamaktadır.

Vajinismus doğru yöntemler ve tedavi süreci ile kolay atlatılabilecek bir sorun olmakla beraber, evde kendi kendine vajinismus tedavi yöntemlerini deneyen hastaların çoğunlukla başarısız oldukları da izlenimlerimiz arasındadır.

Bu yazımızda kimler daha çok vajinismus olur, vajinismus kimlerde daha çok görülür gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Vajinismus, erken yaşta verilecek doğru eğitimlerle görülme sıklığı azaltılabilecek psikolojik bir hastalıktır. Ancak; vajinismus, doğru tedavi yöntemleri uygulanmadığı zaman da kurtulması çok güç bir hastalıktır.

Kimlerde vajinismus daha sık görülür?

Disiplinli, son derece titiz ve çocuğuna hiçbir cinsel eğitim vermemiş ailelerin kızlarında daha sık görülmektedir. Aşırı baskın ve disiplinli aile büyüklerinin kızları ve çocuk büyütmede pasif kalan anne kızlarında sık görülmektedir.

Hemen hemen her kadında bir gebe kalma korkusu vardır. Çocuğu nasıl doğuracağım, doğum sırasında başım neler gelecek gibi kaygılar sebebi ile bilinçaltı etkilenerek vajinismusa davetiye çıkabilmektedir.

Cinselliğin son derece sert tabu halini aldığı aile ve/veya çevrelerde de kız çocukların vajinismus olma ihtimalini arttırmaktadır. Aslında erkek çocuklarda da ileriki yaşlarda meydana gelebilecek cinsel sorunlarda yine aile baskısı ve yetiştirme ile ilgilidir.

Doktora Soru Sor
Op. Dr. Yasemin Yıldız Yazan: Op. Dr. Yasemin Yıldız
Perşembe, 09 Nisan 2015 16:13

Takip 2674.

Konuyu Oyla

(0 Oy)

İlginizi Çekebilecek Konular