Arama

OP. DR. YASEMİN YILDIZ

yasemin yildiz

FACEBOOK

KİTAPLAR

ebeveyn mirasi

vajinismus mudurlu bedenler

VİDEOLAR

vajinismus tv programi showtv

vajinismus tv programi kanal a

vajinismus tv programi ender sarac

vajinismus

vajinismus tv programi gulben

vajinismus tv programi gulben 2

ZİYARETÇİLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün157
mod_vvisit_counterDün862
mod_vvisit_counterBu Hafta7435
mod_vvisit_counterBu Ay18847
mod_vvisit_counterTüm2901839

Bugün: 18 Mar 2018

SİTEDE KİMLER VAR

Şu anda 54 ziyaretçi çevrimiçi

Vajinismusta araştırma sonuçları hakkında detaylı bilgiler

Vajinismusta araştırma sonuçları hakkında detaylı bilgiler

Vajinismus problemi yaşayan kadınlar çocuk sahibi olan kadınlara bakarak iç geçirir ve boğazlarına bir şey düğümlenir.  Çocukları var demek ki ilişkiye girebiliyorlar neden ben bunu başaramıyorum diye düşünürler.  Tüp bebek ve aşılama yöntemleri ile çocuk sahibi olma yolları ararlar.

Vajinismus problemi yaşayan kadınların yüzde 80'i ve eşlerinin yüzde 90'ı evliliklerinden yeterince doyum aldıklarını ifade etmektedirler. Vajinismus problemi yaşayan kadınlar genelde detaycı, kontrolcü  ve mükemmeliyetçi  kadınlardır. Bu kişilik yapıları da problemi tetikleyen etmenlerden biridir. Vajinismuslu kadınların %57'si kocalarını bu konuda düşünceli ve kendilerine yardımcı, %15'i öfkeli ve saldırgan, %28'i tepkisiz olarak değerlendirmektedir.

Vajinismuslu kadınlar genellikle giriş dışındaki cinsel aktivitelerden oldukça zevk alırlar ve ön sevişmeyle orgazm olabilirler. Vajinismuslu çiftleri bu problemin yalnızca kendilerinde var olan garip bir sorun olduğunu düşünüp hekime başvurmazlar. Bir süre sonra böylede mutluyuz, cinsel ilişki şart değil diye düşünmeye başlarlar.

Vajinismus sadece cinsel ilişkiye değil,  jinekolojik muayene ve tampon gibi bazı durumlara da müsaade etmez. Hemen bütün yaş grubundaki kadınları etkileyebilir.

Vajinismuslu hastalar ailelerden gelen "neden hala çocuk yapmıyorsunuz?" şeklindeki eleştiriler ile boğuşmaktan sıkıldıkları için en sonunda bir doktora başvururlar.

Bazen vajinismus bir koruma davranışı olarak ortaya çıkabilir. Daha önceki deneyimlerinde incitilmiş kadınlarda, cinsel ilişkiden kaçmak amacı ile vajina kaslarının kasılması ortaya çıkabilir. Vajinismuslu kadınların psikoseksüel gelişimleri biyolojik yaşlarından geridedir. Yani bu açıdan hala çocuklar. Araştırma vajinismus ile eğitim düzeyi arasındaki bağlantıyı da kanıtlıyor. Eğitim de ayrı bir etken. Çünkü eğitimli  kadınlarda bu soruna daha sık rastlanırken, üniversite mezunu kadınlarda sıklığı yüksektir.

Vajinismus psikolojik bir sorundur. Baskıcı, otoriter baba, baba-kız ilişkisinde güçlükler, zayıf, güçsüz anne, cinselliği aşağılayan aile, cinsel organlardan iğrenme veya hoşlanmama, olumsuz dinsel şartlanma, cinsel şiddet, eşcinsel özdeşleşme, kızlık zarını yitirme korkusu, cinsel tabular, mitler, pasif, bağımlı eş, gebelik korkusu bu sorunun ortaya çıkmasını sağlayan önemli faktörler.

Vajinismus bir savunma tepkisidir. Kadın, bilinçdışında, saldırgan ve tehditkar olarak algıladığı erkekle birleşmeyi reddediyor. Ya kaç ya savaş tepkimesidir. Cinselliğin kirli ve kötü bir şey olarak görülmesi de cabası. Sonuçta, vajina istem dışı kasılır, cinsel birleşme olanaksız hale gelir.

Vajinismuslu kadınların başka ortak özellikleri de var. Bunlar, çocukluk ve gençlik yıllarında ailelerinin "iyi kızları." Yani kurallara uyan, kızgınlığı dışa vurmayan, sürekli bir kabul ihtiyacı yaşayan kadınlar. İlişkiyi şiddet veya işgal edilme olarak görürler. Kasılma, şiddete karşı önlem olarak ortaya çıkıyor.

Aşırı baskıcı ve otoriter anne ve pasif babaların çocuklarında vajinismus olasılığı çok yüksektir. Vajinismuslu kadın annesine olan öfkesini kadınlığın reddi olarak vajinismus olarak ortaya koyabilir.

Ahlaki ve cinsel baskı uygulayan babaların kızlarında bu sorun bariz bir şekilde daha sık ortaya çıkıyor. Anneleri ise seksten hoşlanmayan, seksi görev gibi yapan kadınlar. Anne-baba ilişkisinde fiili şiddet, sık çatışma görülüyor. Vajinismuslu kadınlar, annelerinin, kendisini ve çocuklarını korumaktan aciz, çaresiz ve bağımlı olduğunu söylüyorlar. Cinsel ilişki annenin zavallılığıyla özdeşleşme çağrışımı yaptığından, ilişkiye girmemeyi en iyi savunma olarak algılıyorlar.

Vajinismuslular eş veya sevgililerini otoriter ve baskıcı babalarının aksi özellikteki erkeklerden seçiyor. Eşleri çoğunlukla aşırı nazik, girişken olmayan, edilgen insanlar. Karı-koca birbirini kırmaktan aşırı korkuyor. Bu erkeklerin evlilik öncesi başka kadınlarla yaşadığı cinsel deneyim de sınırlı. Çiftin evlilik öncesi cinsel yakınlaşmaları dokunma ve öpüşmeden ileri gitmiyor. Evlendikten sonra da karşılıklı anlaşarak cinsel ilişkiden kaçıyorlar.

Aşırı korumacı anne-babaların kızlarında vajinismus görülme olasılığı yüksek. Babalarının küçük prensesleri olarak kalırlar. Öz güvenleri zayıf, hayatta karşılarına çıkan sorunlarla mücadele etme yeteneği gelişmemiş kız çocuklarında vajinismus sıklığı yüksektir.

Vajinismuslular nasıl çocukluğunda "iyi kız" ise eşleri de "iyi çocuk. Yani "seks fahişeler içindir, bir eş saf ve masumdur" diye düşünüyorlar. Aslında her iki tarafın da cinsel birleşmeyle ilgili bilinçli ve bilinçdışı korkuları var. Birleşme gerçekleşmese de, cinsel yaşam farklı şekilde sürüyor. Düzenli olarak sevişiyor, sürtünerek boşalabiliyorlar. Hatta sürtünme doğrudan klitorisi uyardığı için vajinismuslularda orgazm oranı daha da yüksek. Vajinismus nedeniyle boşanma oranı düşük. Ortak cinsel korkular çifti birbirine yaklaştırıyor.

Vajinismus ankara tedavi.

Doktora Soru Sor
Op. Dr. Yasemin Yıldız Yazan: Op. Dr. Yasemin Yıldız
Salı, 06 Kasım 2012 16:23

Takip 2387.

Konuyu Oyla

(0 Oy)

İlginizi Çekebilecek Konular